Začenja se postni čas 2014

Objavljeno Torek, 04 Marec 2014

viacrucis6Za kristjana se s pepelnično sredo začne čas posebne priprave na globlje doživetje skrivnosti Kristusovega vstajenja. Gre za proces soočanja samega s seboj, do bližnjih in do Boga. To je čas odkrivanja krstne milosti, čas pokore in spreobrnitve. Čas, ki kliče vsakemu posebej: Postani to kar si, kristjan!

 

 

 • Postni čas traja od pepelnične srede do časa pred začetkom obredov velikega četrtka.

 • Zakaj postni čas? Odložiti je treba masko. Spet moramo pokazati svoj pravi obraz. Na pepelnico bomo pričeli štiridesetdnevne duhovne vaje za vse kristjane. V postnem času gremo vase, iščemo vire življenja, postavljamo vrednote na pravo mesto. S pepelom spokornosti smo zaznamovani, pa ne zato, ker bi obupavali nad življenjem, marveč v globoki veri, da nam postna spokornost odpira vrata do radosti velikonočnega jutra.

 • Postni čas je bil od vsega začetka čas intenzivne duhovnosti. Papež Leon Veliki je postni čas imenoval velike duhovne vaje vse Cerkve. Vse spokorne vaje so bile usmerjene na doživljanje Kristusove velikonočne skrivnosti. V tem času so skrbeli ne samo, da so več molili, temveč tudi, da so bolje molili, veliko so brali in razlagali Sveto pismo.

 • Post ima kot cilj izprazniti naše srce, da ga potem lahko napolnimo z važnejšim. Potrebno je čiščenje duše, da strmimo za veličino, veličino za katero smo bili ustvarjeni od Boga.

 

Postni program:

 • Branje in premišljevanje apostolske spodbude papeža Frančiška »Veselje evangelija«.

 

Vsak petek v postu bomo pri sv. maši spoznavali po eno poglavje te spodbude »Veselje evangelija«. Razdeljena je na pet poglavij, ki so kot temeljni stebri Frančiškovega pogleda na novo evangelizacijo. Prvo poglavje je namenjeno reformi Cerkve, ki mora izstopiti iz sebe, da bi lahko srečala druge. Drugo poglavje govori o izzivih sodobnega sveta in preseganju skušnjav, ki ogrožajo novo evangelizacijo. Na prvem mestu je treba okrepiti lastno identiteto, brez kompleksov manjvrednosti, ki vodijo v skrivanje svoje identitete in prepričanj. V tretjem poglavju je poudarjeno, da je evangelizacija naloga, ki pripada celotnemu Božjemu ljudstvu, iz nje ni nihče izključen, ni pridržana in ne poverjena neki posebni skupini. Nakazani so tudi načini in stopnje njenega napredka. Družbeni razsežnosti evangelizacije je namenjeno četrto poglavje. Zadnje, peto poglavje pa govori o »duhu nove evangelizacije«; ta se namreč razvija pod primatom delovanja Svetega Duha.

 

 • Križev pot bo tako kot lani ob petkih po sv. maši ter novo - ob nedeljah pred jutranjo sv. mašo. Križev pot ob petkih ob 17. uri (po prestavitvi ure ob 19. uri) bodo oblikovale naslednje skupine:

 

7. marec

Mladinska skupina

28. marec

Ministranti

14. marec

Molitvena skupina

4. april

Prvoobhajanci

21. marec

Zakonska skupina

11. april

Birmanci

 

 • Spokorni dan bo 5. postno nedeljo, 6. aprila, priložnost za sv. spoved bo od 6.30 do 11.30. Spovedoval bo p. France Zupančič.

 • Na cvetno soboto bo tako kot lani organizirana delavnica za otroke: Izdelovanje snopov oz. butaric za cvetno nedeljo.

 • Križev pot na cvetno nedeljo, 13. marca, bo ob 14. uri od kapele na Prevalu do cerkve sv. Vida.

 • Veliki četrtek: sprejem novih ministrantov (vpis novih kandidatov bo ob začetku posta).

 • Velika sobota: blagoslov ognja in bdenje pri Božjem grobu bo po istem razporedu kot lansko leto.

 • Blagoslovi jedil na veliko soboto:

 

11.00

Sv. Marjeta

14.30

sv. Vid

11.30

Pri Holozinovi kapeli

15.00

Na Prevalu

12.00

Vitanje (župnijska cerkev)

15.30

Sv. Anton

13.00

Pri Brlovškovi kapeli

16.00

Vitanje (župnijska cerkev)

 

 • Velika noč: vstajenjska procesija ob 7.00, druga sv. maša ob 10.30.

 • Velikonočni ponedeljek: prva sv. maša na Hriberci, druga pa pri sv. Vidu s tradicionalnim tekmovanjem v pirhih (najlepši, največji, najbolj izviren,…) ter prijateljskim druženjem. Možnost peš romanja iz Vitanja.

 

Priprave na letošnjo birmo in prvo sv. obhajilo. Sv. birma bo letos zelo zgodaj - že 4. maja.

 

 • Sestanek za starše birmancev bo v nedeljo 2. marca po jutranji maši. Sv. mašo oblikujejo birmanci!

 • V vikendu od 21. do 23. marca bodo imeli birmanci intenzivno duhovno pripravo na birmo. Točen kraj bo znan naknadno.

 • Devetdnevnica pred sv. birmo se začne 25.aprila.

 

Prvo sv. obhajilo bo 1. junija.

 

 • 11. maja: sodelovanje prvoobhajancev pri sv. maši

 • 17. maja: priprave na prvo sv. obhajilo (dopoldne otroci, popoldne se pridružijo straši).

 

Letošnji postni čas bo zaznamovala priprava na obnovo cerkve sv. Petra in Pavla. V veliko pomoč bodo sredstva, ki nam jih bo za ta namen dodelilo Ministrstvo za kulturo. Čakamo na podpis pogodbe. Ker znaša pomoč Ministrstva 49%, moramo ostali denar, ki je potreben za obnovo, zbrati sami. Od Upravne enote Slov. Konjice smo dobili odločbo za zbiranje sredstev. Sredstva se bodo zbirala na več načinov:

 

 • z doniranjem lesa, ki je potreben za obnovo strehe

 • z doniranjem lesa, ki ga bomo prodali

 • z zbiranjem denarja za botrstvo: zlati boter 1000 €, srebrni 700 € in bronasti 400 €

 • z zbiranjem prostovoljnih prispevkov

 • z nabirkami v župnijski in vseh podružnih cerkvah

 • z iskanjem sponzorjev in drugimi načini, kot je tombola, itd…

 

Pri zbiranju denarja po domovih bodo sodelovali člani gospodarskega sveta in še nekaj krajanov, ki bodo imeli pri sebi pisno dokazilo oz. dovoljenje.

Vsa natančnejša obvestila bodo sledila v oznanilih.

Postni čas je milostni čas. Kristjani v tem času pri bogoslužju in v zasebnem življenju več premišljujemo o pomenu Kristusovega trpljenja in njegove smrti na križu. Naše notranje prizadevanje naj bi se na zunaj izražalo v poglobljeni molitvi, postu in dobrih delih. Dragi verniki, želim vam, da nam postni čas odpre vrata do radosti velikonočnega jutra!

 

P. Lojze CVIKL, duhovni pomočnik

Župnijski urad

Župnijski urad Vitanje (Podrobni podatki)

Doliška cesta 12, 3205 VITANJE

tel.: 03/577-51-11

051 233 242 Urban Lesjak

Svete Maše

 

Ponedeljek, sreda, sobota : 8:00

Torek, četrtek, petek: 19:00

Nedelje: Ob 8:00 in 10:00

2013, Izdelava: Izidor Šojč - izisojc(at)gmail.com
Joomla 3.0 templates. All rights reserved.